Hip hop kultūros gimimas
Šiuolaikinės jaunosios kartos gatvės mada, repo muzika, hip hop‘o šokių stilius ir kiti šios kultūros elementai atsirado toli gražu ne gatvėje, kaip daugelis mano. Sužinokite kaip gimė Hip hop kultūra.
Šiuolaikinės jaunosios kartos gatvės mada, repo muzika, hip hop‘o šokių stilius ir kiti šios kultūros elementai atsirado toli gražu ne gatvėje, kaip daugelis mano. Tai kultūra turinti kur kas gilesnes šaknis ir intriguojančią istoriją. Viskas prasidėjo nuo naujo muzikos stiliaus, kuris netruko užkariauti jaunimo širdis, o vėliau tapo ir pirmuoju žingsniu repo, grafiti, breiko ir net DJ pulto atsiradimo istorijoje. Bet apie tai – kitą kartą, dabar visą dėmesį sutelkime į hip hop‘ą kaip į muzikinio stiliaus gimimą – tikrą kultūrinį proveržį, pradėjusį keisti pasaulį.
Aštuntajame dešimtmetyje JAV Niujorko rajonas Bronksas išgyveno chaotišką erą, kurią istorikai ne veltui vadina „Bronkso degimu“. Rajone smarkiai augo gaisrų skaičius. Kadangi pastatus išlaikyti pasidarė per brangu, didžiąją dalį gaisrų sukeldavo patys pastatų savininkai, siekdami gauti dideles draudimo išmokas. Ugnies pelenai sėjo įtampą - gatvės tapo pavojingos, tai skatino nusikalstamumą, o išdegęs kraštovaizdis prilygo karo zonai. Iš čia traukėsi ne tik verslai, bet ir žmonės.
Tačiau ne visiems gyvenimas buvo lengvas. Finansinė padėtis dalį gyventojų privertė pasilikti ir akis į akį susidurti su pavojais. Tai privertė gyventojus vienytis į bendruomenes, siekiančias palaikyti vieną kitą ir kartu ieškojo būdų kaip kovoti su susiklosčiusia situacija. Tuo pat metu Bronkso jaunimas susidūrė su skaudžia realybe: galimybių saugiai leisti laisvalaikį buvo mažai, o bendruomenės gyvenimas, prislėgtas skurdo ir pavojų, skatino ieškoti būdų išreikšti save. Vienas iš tokių būdų tapo vakarėliai - tai buvo bendruomenių traukos centrai, sukuriantys proga pabėgti nuo kasdienių rūpesčių, susiburti ir atsipalaiduoti.
1973 m. vasaros vakarą, iš pirmo žvilgsnio nieko neišsiskiriantis vakarėlis, netikėtai tapo lemtingu posūkių Bronkso bendruomenės gyvenime. Iš Jamaikos kilęs didžėjus DJ Kool Herc tada pirmą kartą išbandė niekam nematytą didžėjavimo būdą. Eksperimentuodamas su naujais garsais ir funk stiliaus dainomis jis sukūrė ritmą, kuris iki tol nebuvo girdėtas. Tai įkvėpė žmones eksperimentuoti ir šokių aikštelėje: naujos melodijos kūrė naujus judesius, taip kuriant „breakdance“ kultūra. Laikui bėgant jaunimas pradėjo kurti panašaus ritmo kūrinius, kuriuose pradėjo skambėti ir pirmieji repo elementai.
Nors pirmąjį žingsnį hip hop‘as žengė niurioje aplinkoje, DJ Kool Herc tą vakarą ne tik sukūrė naują muzikos stilių, bet ir atvėrė duris į naują gyvenimo būdą – bendruomenę, kurioje galiojo savitos taisyklės ir pagarba. Šiandien hip hop’as visame pasaulyje vertinamas dėl savo kūrybiškumo, bendruomeniškumo ir kultūrinės reikšmės. Tai išlieka dinamiška meno forma, atspindinti šiuolaikines problemas ir jungianti įvairių sluoksnių žmones.